click for full sizeW dniu 1 grudnia 2023 roku w Toruniu, odbyły się Centralne Obchody Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii. Gospodarzem obchodów święta był Zarząd Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W organizacji obchodów tego święta współuczestniczyło Stowarzyszenie Polskich Artylerzystów.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8.00 przy Pomniku Polskich Artylerzystów na Placu To-Mi-To, gdzie po Apelu Pamięci przy pomniku złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Kościoła Garnizonowego pw. Świętej Katarzyny, gdzie została odprawiona msza święta w intencji żołnierzy Wojsk Rakietowych i Artylerii. Po mszy świętej uczestnicy obchodów udali się do Ośrodka Szkolenia Poligonowego CSAiU w rejonie Kijewo, gdzie o godz. 12.00 rozpoczął się apel z okazji Święta WRiA.
W Apelu, oprócz pododdziałów artylerii polskiej i amerykańskiej, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Torunia i regionu kujawsko-pomorskiego oraz reprezentacje uczniów klas mundurowych szkół ponadpodstawowych z Torunia i Gronowa.
Na zbiórce uhonorowano wyróżniających się żołnierzy i pracowników resoru obrony narodowej, finalistów konkursu o tytuł najlepszego oddziału i pododdziału Wojsk Rakietowych i Artylerii oraz finalistów Konkursu o tytuł Mistrza Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych za 2023 roku.
Uhonorowani pucharami i dyplomami uznania zostali również członkowie Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów – finaliści X Konkursu Artyleryjskiego Seniorów. Prezydent miasta Toruniu Michał Zaleski oraz prezes Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów płk Roman Kłosiński otrzymali z rąk Szefa Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała brygady Grzegorza Potrzuskiego wyróżniające tytuły „Przyjaciel Wojsk Rakietowych i Artylerii”.
Przedsięwzięcie zakończyła defilada pododdziałów, po której nastąpił pokaz dynamicznego działania pododdziałów artylerii, w ramach którego można było obserwować ogień z: wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet HIMARS, wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet WR-40 Langusta oraz 155 mm ahs K9A1. Zakończeniem pokazu było zniszczenie celu amunicją krążącą BSP-U systemu Gladius.
Po spożyciu wojskowego posiłku uczestnicy obchodów święta przemieścili się do Centrum Targowego „Park” w Toruniu, gdzie wzięli udział w Spotkaniu Artyleryjskich Pokoleń.