|
pl-PLen-US

Nowości oddziałów SPArt.

07 gru

ARTYLERYJSKA „BARBARKA 2022” 03.12.2022 ROK

BW, aktualizacja: 2022-12-07

Pod Pomnikiem Artylerzysty 03.12.2022 odbył się uroczysty Apel z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii z udziałem asysty wojskowej kompanii honorowej 3 dywizjonu artylerii rakietowej 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca pod dowództwem  por. Artura Ratkiewicza. 

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz administracyjno samorządowych miasta i powiatu głogowskiego: Wicestarosta Głogowski Jeremi Hołownia i zastępca Prezydenta Głogowa Piotr Poznański. Obecni byli prezesi związków kombatantów, weteranów i rezerwistów oraz stowarzyszeń zrzeszających byłych artylerzystów i saperów, reprezentanci Dowódcy Garnizonu i WCR Głogów. 

Tegoroczne obchody miały szczególny charakter ponieważ dobywały się po raz dwudziesty począwszy od 2002 roku. Do tego faktu odniósł się ostatni dowódca 5 Brygady Artylerii płk w st. spocz. Andrzej Truszkowski dziękując byłym żołnierzom artylerzystom za liczne coroczne uczestnictwo a dowódcom Garnizonu Głogów, 23 Śląskiej Brygady i Pułku Artylerii z Bolesławca i komendantom WKU w Głogowie za pomoc w organizacji tych uroczystości zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym. 

Dowódca 3 dywizjonu artylerii  rakietowej 23 ŚPA ppłk Dominik Kasperek w swoim wystąpieniu zapoznał uczestników uroczystości o realizowanych zadaniach szkoleniowych w mijającym 2022 roku.  Dywizjon ten kontynuuje tradycje oddziałów artylerii ciężkiej noszących w Wojsku Polskim numer „5” i byłych głogowskich jednostek artylerii. Przeprowadzony został Artyleryjski Apel Pamięci, który odczytał ppor. Paweł Fiutak , a pod Pomnikiem Artylerzysty złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

WYRÓŻNIENIA:

Z okazji Jubileuszu X lecia Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów Medalem Jubileuszowym zostali wyróżnieni:

płk w st. spocz.  Andrzej Truszkowski i st. chor. sztab. rez. Jerzy Szala

Medal Jubileuszowy X SPA dla Prezydenta Głogowa został wręczony na specjalnym spotkaniu 7.12.2022 roku w głogowskim Ratuszu.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów za okazywaną  od momentu rozformowania 5 Brygady Artylerii życzliwość, pomoc organizacyjną w utrzymywaniu w wojskowej tradycji w lokalnej społecznej pamięci o byłym artyleryjskim garnizonie i jego jednostkach wojskowych wyróżnił:

Odznaką Pamiątkową Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów:

Jeremi Hołownia – Wicestarosta Głogowski

płk w st. spocz. Adam Kęstowicz – prezes Zarządu Powiatowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego

kpt. rez. Stefan Górawski – kierownik Klubu Batalionowego

Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów za aktywną i zaangażowaną działalność na rzecz Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów  wyróżnił:

Srebrną  Odznaką Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów:

płk w st. spocz. Bernard Nowak, ppłk w st. spocz. Jerzy Kruk, ppłk w st. spocz. Piotr Okoński, ppłk w st. spocz. Kazimierz Szynkarek, mjr w st. spocz. Marian Dmochowski, mjr w st. spocz. Mirosław Jurkiewicz, mł. chor. rez. Walerian Ptaszyński.

Uczestnicy uroczystości uczestniczyli po dwuletniej przerwie pandemicznej na Obiedzie Artyleryjskim

Galeria

Komentarze

Brak komentarzy.

O BW

Photo of BW