Szanowni Koledzy!
Mija 2019 rok, który w szczególny sposób zapisał się w historii naszego Oddziału. Po raz pierwszy bowiem Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów powierzył organizację spotkania członków Stowarzyszenia oddziałowi terenowemu. Możemy być dumni, że to właśnie nasz Oddział obdarzony został zaufaniem i zorganizował VII Spotkanie Artyleryjskie współdziałając z bolesławieckim Oddziałem SPArt.
Pozwólcie Panowie, że - odstępując od chronologii zdarzeń jakie miały miejsce w 2019 roku - na początku nieco więcej uwagi poświęcę temu właśnie przedsięwzięciu.
Jak pamiętamy, na ubiegłorocznym zebraniu sprawozdawczym powołaliśmy grupy robocze, które miały realizować czynności przygotowawcze. Przypomnę, że działały następujące zespoły:
Na podstawie wytycznych opracowanych przez Zarząd Oddziału kierownicy przedstawili propozycje działań podległych zespołów. Propozycje te scalone zostały w jeden, wspólny harmonogram przygotowania pobytu artylerzystów we Wrocławiu. W czasie trzech spotkań koordynacyjnych dokument ten był aktualizowany w zależności od stanu realizacji zaplanowanych zamierzeń. Dzięki temu udało nam się bez większych problemów przygotować do przyjęcia gości oraz zorganizować ich pobyt we Wrocławiu w sposób, który zyskał sobie uznanie uczestników, zaproszonych gości i Zarządu Głównego.
Za zaangażowanie i włożony wysiłek chciałbym serdecznie podziękować wszystkim członkom naszego Oddziału, a zwłaszcza Stanisławowi Gajewskiemu za całodobową gotowość do działania, Jurkowi Kociałkowskiemu za sprezentowanie pamiątkowych toreb i gadżetów z Jelcza, Januszowi Cieślakowi za opracowanie informatora oraz Piotrowi Żurakowskiemu, który wcielając się w rolę przewodnika przekazał wiele ciekawostek o Wrocławiu widzianym nie tylko od strony Odry.
Osobiście zbudowany jestem postawą Romana Dąbrowskiego, Jacka Pruchnickiego, Piotra Janiaka i Janusza Tuckiego, którzy nie czekali na zadania ale sami, spontanicznie występowali z inicjatywami wzbogacającymi naszą ofertę i bez dodatkowych poleceń podejmowali niezwykle pomocne działania.
Omawiając działania przygotowawcze oraz pobyt artylerzystów w naszym mieście nie mogę pominąć jeszcze jednej bardzo ważnej sprawy, tj. współdziałania z partnerami, których pozyskaliśmy do współpracy i pomocy.
Słów uznania nie mam dla Oddziału SPArt w Bolesławcu za przygotowanie pobytu na zamku Grodziec i tak bliskim wszystkim artylerzystom garnizonie. Słowa podziękowania chciałby przekazać Henrykowi Harkotowi, z którym rozumieliśmy i dogadywaliśmy się bez najmniejszych problemów w najtrudniejszych nawet momentach.
Pułkownik Jacek Narloch osobiście zaangażował się nie tylko w prezentację dorobku Akademii Wojsk Lądowych, ale w przygotowanie niespodzianki w postaci występu zespołu muzycznego. Grupa organizacyjna AWL kierowana przez - w tej chwili- już płk. Norberta Świętochowskiego szybko i skutecznie reagowała na wszelkie propozycje korygując plan pobytu gości w Uczelni.
Zakwaterowanie i wyżywienie uczestników VII Spotkania Artyleryjskiego nie byłoby możliwe bez wielkiej przychylności komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych – Pana Pułkownika Kazimierza Łuckiego, który na wniosek naszego Zarządu został wyróżniony Honorową Odznaką Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów.
W 2019 roku nie ograniczyliśmy się tylko do zabezpieczenia pobytu artylerzystów we Wrocławiu. Członkowie naszego Oddziału zaangażowani byli i uczestniczyli w wielu przedsięwzięciach, które postaram się pokrótce przypomnieć. I tak:
Mam nadzieję, że przypomniałem Kolegom zrealizowane w bieżącym roku przedsięwzięcia oraz pozytywne aspekty w działalności wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów. Nie wszystko jednak przebiegało tak, jak to sobie zaplanowaliśmy i wyobrażaliśmy. Nie ustrzegliśmy się błędów i nie ominęły nas niepowodzenia, Pozostało bowiem parę spraw ujętych w planie działania, których nie udało się nam zrealizować lub doprowadzić do zadowalającego finału. Wymienić tu muszę takie zamierzenia jak: współdziałanie z Urzędem Marszałkowskim, patronat nad klasą o profilu wojskowym, wycieczka na Górę Świętej Anny i strona internetowa Oddziału.
Jeżeli spojrzymy na to statystycznie, to z 26 zaplanowanych przedsięwzięć nie udało się z powodzeniem zakończyć czterech a więc nieco ponad 10%, Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż w każdym przypadku podjęte zostały działania, które rokują szanse na pozytywne rozwiązanie w najbliższej przyszłości. Postaram się wyjaśnić ten stan rzeczy w odniesieniu do niżej w wymienionych zdarzeń:
o Nawiązanie współpracy z Dolnośląskim Urzędem Marszałkowskim.
Zamierzaliśmy nawiązać kontakt z Panem Cezarym Przybylskim przy okazji pobytu w Bolesławcu oraz w czasie VII Spotkania Artyleryjskiego. Niestety Pan Marszałek nie uczestniczył w obchodach Święta 23 pa, a 27 czerwca nie przybył do Akademii Wojsk Lądowych, chociaż został przez Zarząd Główny zaproszony na uroczystość rozpoczęcia pobytu artylerzystów we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że kontakt z Panem Marszałkiem uda nam się nawiązać w nadchodzącym 2020 roku.
o Przyjęcie patronatu nad klasą o profilu wojskowym.
W okresie przygotowania do VII Spotkania Artyleryjskiego odwiedziłem Liceum Szkół Mundurowych przy ul. Ślężnej, gdzie przedyskutowałem z Panią Dyrektor sprawę udziału uczniów w początkowej części naszego spotkania oraz możliwość nawiązania współpracy w przyszłym roku szkolnym. Okazało się jednak, że ze względu na termin pokrywający się z zakończeniem roku oraz początek wakacji kierownictwo Liceum nie widziało możliwości skompletowania delegacji uczniów, która mogłaby wziąć udział w naszej imprezie. Nie przejawiało też większej chęci nawiązania współdziałania tłumacząc to natłokiem różnych zamierzeń oraz kontaktami z innymi organizacjami. Podobne rozmowy przeprowadziłem z Panem Cezarym Markiewiczem reprezentującym Lotnicze Zakłady Naukowe na Psim Polu. Również z powodu wakacji udział uczniów klasy mundurowej w naszym spotkaniu był niemożliwy, ale do dyskusji o współdziałaniu mamy jeszcze powrócić.
o Wycieczka na Górę Św. Anny i do Koźla.
Planowaliśmy, że we wrześniu lub październiku wyjedziemy na wycieczkę historyczno-geograficzną. Prognozy były optymistyczne, gdyż przedsięwzięcie to ujęte zostało przez Dowódcę Generalnego RSZ w planie współdziałania jednostek wojskowych z organizacjami pozawojskowymi, a komendant 4 RBLog przysłał pismo informujące o tym fakcie. Problemy zaczęły się w chwili, gdy Zarząd podjął działania zmierzające do finalizacji wyjazdu. Mimo wielkiego zaangażowania, przede wszystkim kol. Tadeusza Żmurki nie udało się doprowadzić sprawy do szczęśliwego końca. Nie będę opisywał tu kolejnych formalności, jakich trzeba było dopełnić i problemów jakie należało rozwiązać. Przekażę tylko oficjalną wersję 4 RBLog. Otóż z powodu wielu przedsięwzięć nakazanych przez przełożonych do realizacji we wrześniu i październiku autokar moglibyśmy otrzymać dopiero w pod koniec listopada lub w grudniu. Na posiedzeniu Zarządu uznaliśmy, że ten termin - nie do końca zresztą pewny - kolidować może z obchodami Barbarki, więc zrezygnowaliśmy z organizacji wycieczki. Niepowodzeniem zakończyły się też próby załatwienia wyjazdu naszych członków autokarem 4 RBLog na Targi Uzbrojenia w Kielcach.
o Uruchomienie strony internetowej Oddziału to przedsięwzięcie, które planował zrealizować Zygmunt Demidowski. Z różnych przyczyn nie udało nam się tego jeszcze dokonać. Zmierzamy jednak podążać w tym kierunku mimo, że docierają do nas głosy negujące potrzebę istnienia strony internetowej Oddziału. Osobiście uważam, że żyjąc w XXI wieku nie powinniśmy się pozbawiać możliwości wykorzystania tak sprawnego narzędzia komunikacji jakim jest Internet. Proszę Kolegów, byście w czasie dyskusji ustosunkowali się do tego problemu.
Po dokonaniu tego przeglądu przedsięwzięć mogę stwierdzić, że większość zamierzeń zaplanowanych na 2019 została zrealizowana. Możliwe to było dzięki przychylnej postawie i zaangażowaniu wielu naszych członków.
Przez cały rok Zarząd Oddziału prowadził działania mające na celu zabezpieczenie bieżącej działalności Oddziału oraz utrzymywanie kontaktów z jednostkami, organizacjami i instytucjami w Garnizonie Wrocław. W każdym miesiącu członkowie Zarządu spotykali się na posiedzeniach przynajmniej raz, a w okresie przygotowania do VII Spotkania Artylerzystów nawet częściej. W sumie odbyło się 12 posiedzeń Zarządu udokumentowanych notatkami, a doliczyć do tego należy jeszcze 3 odprawy koordynacyjne i jedną podsumowującą naszą działalność w okresie przygotowawczym oraz podczas pobytu członków Stowarzyszenia we Wrocławiu. Wielokrotnie też prowadziliśmy rozmowy, dyskusje i negocjacje z przedstawicielami takich instytucji jak: Akademia Wojsk Lądowych, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, 4 Regionalna Baza Logistyczna, 2 Wojskowy Oddział Gospodarczy, Rejonowy Zarząd Infrastruktury, Klub 4 RBLog oraz Ośrodek Aktywizacji Zawodowej.
Z tej wyliczanki widać, że członkowie Zarządu Oddziału nie mogą narzekać na brak zajęć. Wdzięczny jestem im za to, że kosztem własnego czasu wolnego wykonują swoje obowiązki, niekiedy nawet naruszając przy tym domowy budżet. Pozwólcie więc, że za pełną poświęcenia postawę i zaangażowanie serdecznie podziękuję Stanisławowi Gajewskiemu i Tadeuszowi Żmurce.
Chcę serdecznie podziękować również Kolegom: Romanowi Dąbrowskiemu, Jerzemu Kociałkowskiemu, Jackowi Pruchnickiemu, Januszowi Tuckiemu i raz jeszcze Stanisławowi Gajewskiemu, którzy nigdy nie odmówili mojej prośbie, nie szukali wymówek i w każdej sytuacji o każdej porze gotowi byli do działania, pomocy oraz reprezentowania naszego Oddziału w różnych imprezach i przedsięwzięciach.
Wielkie podziękowania kieruję w stronę Pana Generała Sławomira Owczarka, który z wysokiego szczebla Sił Zbrojnych, niejako „z lotu ptaka” czuwa nad naszymi poczynaniami, udziela wskazówek, skutecznie pomaga rozwiązywać problemy oraz zapewnia nam osłonę i wszelakie wsparcie.
Serdeczne gratuluję kol. Florianowi Siekierskiemu wyróżnienia złotą odznaką Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów.
Proszę Kolegów: Mieczysława Szczuczyńskiego i Jana Dziaducha o odebranie legitymacji członkowskich. Wszystkich tych Panów, którzy nie otrzymali znaczków naszego Stowarzyszenia proszę o zgłoszenie się w przerwie do Sekretarza w celu ich odbioru.
Na zakończenie zostawiłem sobie jeszcze jeden przyjemny moment. Gdy słuchaliście Panowie relacji o tym czego dokonaliśmy w bieżącym roku nie mogliście nie zwrócić uwagi na to, że przy każdym przedsięwzięciu wymieniany był Pan Generał Antoni Skibiński. Nie znajduję słów uznania dla Jego aktywności, zaangażowania oraz chęci działania. Pan Generał daje nam piękny przykład jakim należy być człowiekiem, a zarazem jak postępować godnie, honorowo i odpowiedzialnie. Podkreślić przy tym należy, że w każdej sytuacji i przy każdej okazji Pan Generał jest naszym ambasadorem. Zawsze bowiem poczuwa się do obowiązku reprezentowania nas – artylerzystów, dążąc tym samym do wzmocnienia prestiżu naszego rodzaju wojsk.
Panie Generale, w imieniu Zarządu i członków Oddziału dziękuję za godne naśladowania poczucie obowiązku, za koleżeństwo i życzliwe podejście do podejmowanych przez nas inicjatyw, za przekazywanie dobrych sugestii i rad, a także za wspieranie naszych działań oraz ciągłe mobilizowanie do aktywnego udziału w życiu nie tylko artyleryjskiego środowiska.
Kończąc swoje wystąpienie dziękuję za uwagę, raz jeszcze przekazuję słowa uznania Kolegom aktywnie uczestniczącym w życiu naszej społeczności, proszę o zabieranie głosu w dyskusji oraz zgłaszanie wniosków i propozycji, które pomogą Zarządowi wypełniać statutowe obowiązki w ostatnim roku kadencji.
Brak komentarzy.
KRS - 0000440594
REGON - 341357181
NIP - 879-266-90-64
Numer rachunku bankowego Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów
BOŚ SA
09 1540 1304 2035 9114 2414 0001
Stowarzyszenie Polskich Artylerzystów funkcjonuje przy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.
Stowarzyszenie Polskich Artylerzystów
ul. Jana III Sobieskiego 36 87-100 Toruń
Tel.: +48 603 151 517 e-mail: artylerzysta@interia.pl
Więcej informacji kontaktowych