WŁADZE ODDZIAŁU.
Skład zarządu :
Prezes Zarządu: - płk rez. Henryk HARKOT
Wiceprezes Zarządu: - płk rez. Jan BIAŁY
Sekretarz: - mjr Remigiusz KWIECIŃSKI
Skarbnik: - st. chor. sztab. rez. Ryszard KRZOS
Komisja rewizyjna :
Przewodniczący: - mjr rez. Zdzisław HAMERA
Wiceprzewodniczący: - kpt. rez. Grzegorz STOLARSKI
Sekretarz: - st. chor. rez. Piotr GWARDECKI
Delegaci :
- mjr rez. Leszek SZOSTEK
- płk rez. Jan PIPAŁA
- płk rez. Henryk SZOPA
- st. chor. rez. Piotr GWARDECKI
DZIAŁALNOŚĆ STATUTOWA BOLESŁAWIECKIEGO ODDZIAŁU SPArt.
Działalność oddziału w 2019 roku oparta była na następujących dokumentach:
- Statut Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów,
- Roczny Plan Zamierzeń Zarządu Głównego na 2019rok
- Roczny Plan Zamierzeń Oddziału Bolesławiec na 2019 rok
W roku 2019 zarząd oddziału odbył 6 posiedzeń w trakcie których zajmował się planowaniem, organizacją oraz kierowaniem zamierzeniami planowymi jak również na bieżąco dokonywano korekty planu. Troską zarządu było maksymalne zapewnienie realizacji celów statutowych określonych w rozdziale II statutu, tj.:
Jedną z przyjętych form integracji stały się otwarte zebrania stowarzyszenia, w których uczestniczą zaproszeni goście oraz członkowie innych organizacji zrzeszających byłych artylerzystów i rakietowców. W tej konwencji odbywają się Spotkania Noworoczne organizowane każdorazowo w pierwszej dekadzie roku, w trakcie których jest okazja do podsumowań, podziękowań i życzeń.W ramach tego spotkania zostało przeprowadzone Zebranie Sprawozdawcze za 2019 rok.
Osobnym, istotnym rozdziałem integracji całego środowiska rakietowców i artylerzystów są spotkania organizowane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia w Toruniu w których każdorazowo uczestniczy znaczna liczba członków SPArt. Bolesławiec.
Kolejną, ważną kartą działalności statutowej stowarzyszenia jest kultywowanie tradycji wojskowo-historycznych i popularyzacja dorobku pokoleń rakietowców i artylerzystów. W ramach tej aktywności delegacje stowarzyszenia uczestniczą corocznie w obchodach rocznicowych wybuchu i zakończenia II Wojny Światowej, święta Wojska Polskiego, święta WRiA, forsowania Nysy Łużyckiej, Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej i innych.
Majową tradycją stały się zebrania poświęcone pamięci istnienia jednostek rakietowych (18BROT i 18pr) w garnizonie Bolesławiec, w trakcie których przypominane są osiągnięcia jednostek jak i indywidualne sukcesy żołnierzy. Spotkania kończą się złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy pod tablicą pamiątkową. 9 maja 2019 roku przypadała 57 rocznica powstania 18 BROT w związku z tym członkowie bolesławieckiego oddziału SPArt. Złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicami pamiątkowymi upamiętniającymi stacjonujących w garnizonie bolesławieckim żołnierzy pełniących służbę w latach 1962-1992 w 18 Brygadzie Rakiet Operacyjno-Taktycznych.
Kolejną formą aktywności członków bolesławieckiego oddziału Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów był udział w podróży studyjnej przeprowadzonej przez Zarząd Główny Stowarzyszenia w dniach 26-28 czerwca 2019 roku na bazie obiektów Wrocławia i Bolesławca.We Wrocławiu mieliśmy możliwość zapoznać się z historią, tradycjami i osiągnięciami Akademii Wojsk Lądowych oraz bazą szkoleniową i procesem kształcenia podchorążych. Zapoznaliśmy się również z historią Wrocławia widzianą z perspektywy Odry. Kolejnym etapem podróży był Bolesławiec i okolice. Duże zainteresowanie wzbudziła wizyta na Zamku Grodziec ze względu na jego bogatą historię, oryginalną budowlę i baśniowe położenie.W godzinach wieczornych 27 czerwca w restauracji Garden odbyło się spotkanie artyleryjskich pokoleń, gdzie uhonorowano zaproszonych gości i zasłużonych członków stowarzyszenia.Drugi dzień pobytu rozpoczął się od spotkania z władzami samorządowymi miasta , w trakcie którego Pan Prezydent Piotr Roman zapoznał z historią miasta, osiągnięciami i perspektywami rozwoju, zwracając szczególną uwagę na okres przynależności do Unii Europejskiej.Ważnym elementem poznania regionu była wizyta w Ceramice Artystycznej gdzie była możliwość zapoznania z tradycją wytwarzania wyrobów ceramicznych oraz współczesnymi technologiami produkcji. Wizytę w jednostce rozpoczęliśmy od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikami jednostek, które funkcjonowały w Garnizonie Bolesławiec, oddając w ten sposób szacunek żołnierzom w nich służących.W kolejnym etapie Dowódca 23 pa płk Grzegorz Potrzuski zaprezentował sprzęt, bazę garażową oraz aktualne miejsca pracy żołnierzy. Ta część została zakończona złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed pomnikiem i tablicami jednostek artyleryjskich, których spadkobiercą prawnym jest 23 pa.
W ramach wspierania działalności badawczej nad historią rozwoju polskiej artylerii i jednostek rakietowych, w 2019 roku mjr rez. Leszek Szostek wydał kolejne opracowanie nt. „Artyleria WP w latach 1939 – 1945” cz. II. W tym samym okresie członkowie oddziału opracowali artykuł nt. „23 Brygada Artylerii / 23 pułk artylerii – 20 lat w NATO”, który został opublikowany w periodyku „Artylerzysta”.
DZIAŁALNOŚĆ KADROWA.
W okresie sprawozdawczym zarząd oddziału na posiedzeniach podjął uchwały:
Liczba członków oddziału na 31.12.2019 r. wynosi 42 członków.
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA .
Działalność finansowa oddziału realizowana jest zgodnie ze statutem. Wpływy i wydatki są ewidencjonowane w „Książce Finansowej Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów Oddział Bolesławiec”.Rozliczenie zawarto w „Sprawozdaniu z działalności finansowej Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Bolesławcu za 2019 r.”
INNE.
Prezes Bolesławieckiego Oddziału
Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów
płk rez. Henryk HARKOT
Brak komentarzy.
KRS - 0000440594
REGON - 341357181
NIP - 879-266-90-64
Numer rachunku bankowego Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów
BOŚ SA
09 1540 1304 2035 9114 2414 0001
Stowarzyszenie Polskich Artylerzystów funkcjonuje przy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.
Stowarzyszenie Polskich Artylerzystów
ul. Jana III Sobieskiego 36 87-100 Toruń
Tel.: +48 603 151 517 e-mail: artylerzysta@interia.pl
Więcej informacji kontaktowych