Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW I PODODDZIAŁÓW WRIA

20 października 2019 02:42 ||  Zaloguj || rss

XVIII zmiana PKW EUFOR ALTHEA

Posted by BW on 7 października 2019 12:54
click for full sizeW dniu 3 października 2019 roku w Bolesławcu odbyła się uroczystość pożegnania żołnierzy XVIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR ALTHEA, którzy rozpoczną realizację zadań szkoleniowo-doradczych w Bośni i Hercegowinie. 23. Śląski Pułk Artylerii odpowiadał za sformowanie i przygotowanie XVIII zmiany PKW. Dowódcą kontyngentu został dowódca 1 das ppłk dypl. Grzegorz Pawełko.
O godzinie 12.00 na Rynku w Bolesławcu rozpoczęła się główna część uroczystości, w trakcie której dowódca 23. Śląskiego Pułku Artylerii płk dypl. Grzegorz Potrzuski pożegnał kontyngent przed stanem osobowym jednostki.
W uroczystości uczestniczyli: Zastępca Dowódcy 11 Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. dr Dariusz Parylak, Szef WRiA 11DKPanc. płk dypl. Jacek Kiliński, który reprezentował Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych,  przedstawiciel Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Dariusz Skrodzki, dowódcy jednostek i instytucji wydzielających żołnierzy do składu kontyngentu, dowódcy jednostek „Czarnej Dywizji”, reprezentacja żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Bolesławcu, przedstawiciele władz administracyjnych powiatu i miasta oraz stowarzyszeń zrzeszających żołnierzy czynnych zawodowo i rezerwy.
Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów, po którym żołnierze XVIII zmiany PKW EUFOR ALTHEA spotkali się na wspólnym posiłku ze swoimi rodzinami, bliskimi oraz gośćmi uczestniczącymi w uroczystości.


ARTYLERZYŚCI Z WĘGORZEWA NA ĆWICZENIU „DRAGON - 19”

Posted by BW on 19 września 2019 11:09
click for full sizeŻołnierze 11. Mazurskiego Pułku Artylerii przez dwa dni od 18 do 19 czerwca 2019 roku wykonywali zadania ogniowe z wykorzystaniem amunicji bojowej w ramach ćwiczenia „DRAGON – 19”.
155 mm samobieżne haubice KRAB, będące na wyposażeniu 2 dywizjonu artylerii samobieżnej (das) 11 pa prowadziły ogień w ramach wsparcia ogólnego pododdziałów pancernych i zmechanizowanych biorących udział w ćwiczeniu. Strzelania miały miejsce na poligonie w Orzyszu, gdzie artylerzyści z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii stanęli na wysokości zadania, prezentując wysoki poziom profesjonalizmu i bardzo dobre wyszkolenie. Wszystkie zadania ogniowe zostały wykonane szybko i dokładnie.
Ćwiczenia „DRAGON-19” były to największe w tym roku ćwiczenia taktyczne z wojskami. W przedsięwzięciu, które rozpoczęło się 15 czerwca i trwało do 25 czerwca, wzięło udział około 18 tysięcy żołnierzy, w tym trzy tysiące z 12 sojuszniczych państw. Epizody „DRAGONA-19” odbywały się głównie w Drawsku, Żaganiu i Orzyszu. Wojska działały na ziemi  w powietrzu  na wodzie oraz w cyberprzestrzeni.


W Suwałkach będzie pułk

Posted by BW on 13 września 2019 08:21
click for full sizePowstanie nowy pułk artylerii w Wojsku Polskim. Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o powiększeniu suwalskiej jednostki artylerii przeciwpancernej z dywizjonu do pułku.
W piątek 12 lipca 2019 roku w koszarach 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił przeformowanie dywizjonu w 14. Suwalski Pułk Przeciwpancerny.
9 lat temu, w 2010 roku, zmniejszono potencjał 14. Suwalskiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej, przeformowując go w dywizjon. W związku z potrzebą wzmocnienia potencjału Wojska Polskiego na wschodzie Polski minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o odbudowaniu jednostki w Suwałkach i powrocie do struktur pułku przeciwpancernego.
Minister Mariusz Błaszczak wziął również udział w odprawie na temat rozwoju dywizjonu i garnizonu z udziałem dowódcy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Marka Sokołowskiego oraz dowódcy 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej ppłk. Krzysztofem Świderskiego.


Trening Kierowania Ogniem 11pa „PUMA 19”

Posted by BW on 28 marca 2019 07:34
click for full sizeKilka dni po zakończonym ćwiczeniu „LAMPART 19”, mazurscy żołnierze działali pod kryptonimem kolejnego drapieżnego kota – „PUMA 19”.
W dniach 26-27 marca 2019 roku odbył się dwudniowy Trening Kierowania Ogniem 11 Pułku Artylerii z użyciem amunicji bojowej pod kryptonimem "PUMA 19". W treningu udział wzięły dwa dywizjony artylerii samobieżnej, dywizjon artylerii rakietowej, dywizjon artylerii przeciwpancernej oraz pododdziały zabezpieczające. Dowódcy pododdziałów po otrzymaniu rozkazów nakazali zajęcie wyznaczonych rejonów, osiągnięcie gotowości i otwarcie ognia. Zajęcia sprawdziły współdziałanie żołnierzy Pułku. Strzelania amunicją bojową, są najważniejszym sprawdzeniem wyszkolenia żołnierzy. Na celność ognia wpływ ma bardzo wiele czynników, od poprawnej obsługi sprzętu po precyzyjność określenia miejsca celu.

/Zdjęcia w galerii/

Tekst: ppor. Mateusz Ludwiczak, mjr Rafał Ługiewicz;
Zdjęcia: st. sierż. Krzysztof Łupiński, szer. Jarosław Radawiec.

Samobieżne haubice Krab w sulechowskim pułku

Posted by BW on 26 marca 2019 07:30
click for full sizeW poniedziałek 25 marca na przykoszarowym placu ćwiczeń 5. Lubuskiego pułku artylerii w obecności Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosława Miki odbyła się uroczystość przekazania oraz włączenia do służby wojskowej armatohaubic – Krab.
Minister Obrony Narodowej przekazując symboliczne kluczyki do ośmiu egzemplarzy 155 mm samobieżnych haubic Krab Dywizjonowego Modułu Ogniowego REGINA dla 2 dywizjonu artylerii samobieżnej powiedział, że jest to dopiero początek wyposażenia pułku w najnowocześniejszy sprzęt artyleryjski. Następne egzemplarze Krabów do sulechowskiego pułku trafią na przełomie czerwca/lipca, a kolejne pod koniec 2019 roku. Zamówienie realizuje Huta Stalowa Wolna, dzięki której do końca 2024 roku Wojsko Polskie będzie dysponowało pięcioma dywizjonami tego rodzaju sprzętu. Minister Błaszczak zaznaczył również(…)Jak rozmawiałem z żołnierzami, którym przekazywałem kluczyki do tych wozów, są to żołnierze profesjonalni, zaangażowani w swoją służbę, którzy sprostają zadaniom na nowoczesnym polu walki, są to żołnierze, którzy zapewnią i zapewnią bezpieczeństwo. Bardzo się cieszę, ze właśnie tu do 5 pułku artylerii trafia ten nowoczesny sprzęt, m.in. po to aby żołnierze mogli doskonalić swoje wojskowe rzemiosło na poligonach.
W czasie uroczystości miało miejsce przekazanie dla 2 dywizjonu artylerii samobieżnej dowodzonego przez ppłk Przemysława Strykowskiego repliki sztandaru 9. pułku artylerii ciężkiej, którego dywizjon dziedziczy tradycje. Uroczystego przekazania dokonał fundator - Burmistrz Gminy Pyzdry Przemysław Dębski.
Po zakończonych uroczystościach odbył się pokaz dynamiczny bojowego działania wyrzutni rakietowych WR – 40 Langusta z 3 dywizjonu artylerii rakietowej oraz haubic samobieżnych Krab. Następnie Minister Błaszczak w asyście z gen. broni Jarosława Miki, Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka oraz dowódcy 5. Lubuskiego pułku artylerii płk Sławomira Kuli dokonał przeglądu sprzęty, który jest na wyposażeniu 5 pa.
Na zakończenie wizyty Minister Obrony Narodowej spotkał się z uczniami klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego z Sulechowa, Włodarzem Miasta i Gminy Sulechów Panem Wojciechem Sołtysem oraz wspólnie z żołnierzami sulechowskiego pułku zdegustował przygotowaną przez batalion logistyczny 5pa wojskową grochówkę.

/Zdjęcia w galerii/

Tekst i zdjęcia: st. chor. sztab. Tomasz Rybarczyk

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 - Strona 1 z 40Ostatnie artykuły

XVIII zmiana PKW EUFOR ALTHEA
W dniu 3 października 2019 roku w Bolesławcu odbyła się uroczystość pożegnania żołnierzy XVIII zmiany...

SPArt. |

ARTYLERZYŚCI Z WĘGORZEWA NA ĆWICZENIU „DRAGON - 19”
Żołnierze 11. Mazurskiego Pułku Artylerii przez dwa dni od 18 do 19 czerwca 2019 roku wykonywali zada...

SPArt. |

W Suwałkach będzie pułk
Powstanie nowy pułk artylerii w Wojsku Polskim. Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o powiększe...

SPArt. |

Trening Kierowania Ogniem 11pa „PUMA 19”
Kilka dni po zakończonym ćwiczeniu „LAMPART 19”, mazurscy żołnierze działali pod kryptonimem kolejneg...

SPArt. | comments: 0

Samobieżne haubice Krab w sulechowskim pułku
W poniedziałek 25 marca na przykoszarowym placu ćwiczeń 5. Lubuskiego pułku artylerii w obecności Min...

SPArt. | comments: 0

12
Powered by AllNewsManager.NET
Page generated in 0,021 seconds